סרטן העור

סרטן העור סרטן העור הינו מחלה ששכיחותה גבוהה מאוד בישראל ועומדת על למעלה מ10,000 חולים המאובחנים כחולים בה בכל שנה.

  • סרטן תאי הבסיס: סוג שכיח ביותר המהווה כ 95% ממקרי סרטן העור ומתאפיין בהתפתחות איטית, יצירת פצעים. סוג זה מתפתח רק לעיתם רחוקות לאזורים אחרים בגוף.
  • סרטן תאי הקשקש: סוג זה של סרטן העור שכיח פחות,. ולעתים רחוקות עשוי להתפשט לבלוטות הלימפה או לאיברים אחרים.
  • Actinic Keratosis: על אזורי העור החשופים לשמש יופיעו כתמים לא חלקים, בצבע אדום או חום. זה מצב טרום סרטני, הכתמים רק עשויים להפוך לסרטן עור.
  • מלנומה: גידול סרטני ממאיר שמקורו במלנוציטים שבעור ולכן צבעו חום כהה או שחור. כאשר יש שומות חשודות או שומות ששינו את צבען וצורתן יש לגשת מיד לרופא עור.

הגורמים למחלת סרטן העור

אין זה מקרי ששכיחות מחלת סרטן העור גבוהה כל כך בישראל, השמש הקופחת והבילוי הקיצי המסורתי של רביצה על חוף הים, תרמו את שלהם.
חשוב מאוד כבר מגיל צעיר, להישמר מפני השמש ולצמצם ככל האפשר את החשיפה אליה, בעיקר בחודשי הקיץ. מריחת קרם הגנה וחבישת כובע בחשיפה לשמש חשובה כבר בגיל הילדות, תשומת הלב של ההורים הינה קריטית. הסיכון ללקות במחלת סרטן עור גדלה בעיקר אצל בעלי עור בהיר, אך אנשים בעלי עור כהה לא בהכרח מחוסנים מפניה, אולי רק יותר חסינים. השעות בהן השמש מסוכנת במיוחד הן בין 8:00 ל16:00 ולכן בשעות אלה חשוב לשים לב לאזורי הגוף החשופים ולהצטייד בהגנה מתאימה.

אבחון מוקדם

כדי לא להגיע למצב בו גילוי המחלה יהיה מאוחר מדי, הערנות חשובה ביותר. כל שינוי בצבע או בצורה של שומה קיימת, מצריך בדיקה. הסימן הראשון של סרטן העור הוא כתם, בליטה לא סבירה בצבע אדום או פצע על העור שאינו נרפא.
כדי לאבחן סרטן עור, נלקחת ביופסיה בהרדמה מקומית, זו נשלחת למעבדה כדי לברר האם מדובר בנגע סרטני, לעתים יש צורך בבדיקות נוספות כדי לדעת בוודאות.

טיפול בסרטן עור

הטיפול במחלת סרטן העור משתנה בהתאם לסוג הגידול הסרטני, בדרך כלל אותה שומה, תפיחה או כתם מוסרים מהעור על ידי פעילות כירורגית מקומית.
לעתים ניתן גם טיפול קרינתי או כימי בנוסף לטיפול הכירורגי כדי להרוס את התאים הסרטניים עם גרימת נזק מזערי לתאים הבריאים. כמו בכל סוגי הגידולים, כאשר האבחון ניתן מאוחר מדי וסרטן העור נמצא במצב מתקדם, תתכן שליחת גרורות של הסרטן לאזורים אחרים בגוף.